На природен Hemorrhoid третман најдобар

Хемороиди мачат милиони луѓе секоја година, со симптоми кои може да варираат од благи чешање на значајни непријатност. Ова може да биде трајна или периодични состојба, па тоа е мудро да се знае вашите опции во случај на состојбата ракети постојано. Следниве природни hemorrhoid лечи протокол ќе ви помогнат ублажување на симптомите., елиминирање на хемороиди и ги намали шансите за иднината повторување.

Медицински таблет со дијагноза на хемороиди на екранот и Црна стетоскоп на бела позадина.Подобрување Исхрана и вода Зафат

Првиот и најлесниот чекор што треба да преземат е да пиете многу вода. Ова ќе го задржи сте хидрирани, избегне запек, и да помогне работите да се движат низ дигестивниот тракт полесно.

Тоа е важно да се јаде на диета богата со растителни влакна, со цел да се задржи работите се движат. Кога вашиот дебелото црево елиминација забавува, поминува столицата може да биде тешко, предизвикува хемороиди. Да се ​​ослободи од хемороиди, што треба до внесувањето на влакна 35 грама влакна дневно. Обидете се јаде фибер-богата природна храна, како овошје, смокви, авокадо, грав, ореви, тиквички, лен или Chia семиња, или quinoa.

Подобрување на навики во тоалетот

Не вирус кога има движењето на дебелото црево, како ова дефинитивно ќе го направат вашиот симптоми полошо. Ако не може да помине столче без протегаат, Користете ги сите совети се препорачува во овој режим прв, тогаш како последно средство, обидете се со природен лаксатив како Сена чај или непречено Премести брендирани чај. Можете исто така треба да бидат сигурни да се исчисти и по движењето на дебелото црево, да бидете сигурни дека е остави зад себе дека ништо не може да ја иритираат чувствителни ткива.

Добие многу вежбање

Каучот компир може да не сакате да се слушне ова, но добивање вежби навистина може да се добие работите се движат во вас и да помогне да се регулира вашиот движења на дебелото црево. Дури половина час одење дневно навистина може да се направи разлика. Дури и ако сте биле живеат седентарен начин на живот, само добивање и се движи околу куќата може да помогне. започне таму, и да работат на вашиот пат до малку повеќе физичко движење секој ден.

Пробиотик храна и дополнувања

Ако не сте веќе се пробиотички додатоци, ти би требало. Ова може да ви помогне да вашиот дигестивен систем работи подобро. Размислете за јадење некои ферментирани храна, кои обезбедуваат вашиот гастроинтестиналниот систем со добри бактерии кои ќе ви помогнат вашиот цревната флора се развива и да се надополнува, која држи што функционира добро.

кефир, kimchi, комбуха чај, вистински ферментирано кисела зелка, и јогурт со живи бактерии се сите големи можности да се добијат некои корисни бактерии во вашиот систем.

Есенцијални масла

Тука е суштински мешавина масло, кое ќе им помогне со воспаление hemorrhoid: во 5 ml темно стаклено шише dropper, стави 5 капки од Cypress, 5 капки Гераниум, 10 капки на лаванда, 6 капки Melaleuca, 15 капки од сандаловина, 5 капки на бергамот. Се става во шишето со превозникот масло, како што се маслото од јојоба или фракционирана кокосовото масло, оставајќи малку на екстра простор за мешање.

Завртете го dropper врвот кон шишето и се тркалаат на шише помеѓу вашите дланки една минута за да се измеша и масла. Кога одите во тоалет, капе неколку капки врз памук рампа и да се постави рампа против аналниот отвор. Не се стави рампа во внатрешноста на отворањето. Повторувајте ја оваа постапка секој пат кога ќе го користат тоалетот, за следните неколку дена. Маслата ќе смири воспалената ткива и да помогне да се намали отокот на хемороиди.

Ќе најдете дека овој протокол е најдобар и најефикасен на сите hemorrhoid лекови. Ако го следите протокол целосно, најверојатно, ќе ја доживее на побрзо решавање на проблемот, и да се намали или да се елиминира можноста за воспалени хемороиди во иднина.